לראשונה גיוס כימאים למערך הכבאות לטיפול בחומרים מסוכנים
 
 
 
 
 
 
 
 
לראשונה גיוס כימאים למערך הכבאות לטיפול בחומרים מסוכנים
הרשות הארצית לכבאות והצלה פרסמה היום מכרז לגיוס כימאים המיועדים לשרת כאחראי פעולות ניטור ביחידות החומ"ס המחוזיות. זאת במסגרת החלטת ממשלה להעביר את נושא הטיפול בחומרים מסוכנים לשירותי הכבאות.
הגדל תמונה
קורס מדריכי ניטור יולי 2013. צילום: שלומי בזק
הגדל תמונה
קורס מדריכי ניטור יולי 2013. צילום: שלומי בזק
גיוס הכימאים הוא חלק מתהליך ההיערכות  של מערך הכבאות לקראת יישום החלטת ממשלה 5217 להעברת כל נושא הטיפול בחומרים מסוכנים מהמשרד להגנת הסביבה אל הרשות הארצית לכבאות והצלה.
החלטת ממשלה 5217 שהתקבלה בנובמבר 2012 קובעת כי האחריות והסמכויות בנוגע לתגובה המידית לאירועי חומרים מסוכנים תעבור מהמשרד להגנת הסביבה לרשות הארצית לכבאות והצלה במשרד לביטחון הפנים, כשתאריך היעד למימוש החלטה נקבע לנובמבר 2013.  בין הסמכויות החדשות המופקדות בידי הרשות:
  • ביצוע משימות של "גילוי, זיהוי וניטור של חומרים מסוכנים בעת אירוע חומרים מסוכנים ולאחריו"
  • מתן ייעוץ מקצועי לקצין משטרה או לקצין צה"ל, לפי בקשתם, לגבי אופן הטיפול בחומרים מסוכנים, כדי למנוע, לצמצם או להפסיק סכנה לאדם ולסביבה
  • מתן ייעוץ מקצועי לגבי הנחיות התנהגות ציבור וגופי ההצלה
  • הקמת מרכז הדרכה ארצי לנושא הטיפול באירועי חומ"ס ברשות הארצית לכבאות והצלה

12 הכימאים שיגויסו, מיועדים לשרת כמומחי חומרים מסוכנים ואחראי פעולות ניטור ביחידות החומ"ס המחוזיות, שיפעלו בערים: אילת, באר שבע, אשדוד, ירושלים, פתח תקווה, הרצליה, תל אביב, חדרה, חיפה, כרמיאל, איילון ועפולה. במסגרת תפקידם יהוו מקור ידע מומחה לנושא חומרים מסוכנים, יספקו נתונים על תכונות החומר והסיכונים שלו ודרך הטיפול המיטבית באירועי חומרים מסוכנים וטרור בלתי קונבנציונלי. בנוסף, יבצעו פעולות של גילוי, זיהוי, ניטור והערכת סיכונים של החומר המסוכן ויכינו המלצות להתנהגות האוכלוסייה בעת אירוע, כמו פינוי או הסתגרות בבתים.

יחד עם זאת, יהוו הכימאים חלק בלתי נפרד מכוחות הכיבוי אשר יצאו לפעילות בשטח וישתתפו באימונים השוטפים של יחידת החומ"ס. לדברי ראשת תחום חומרים מסוכנים ארצית בנציבות, גב' סנדרה מוסקוביץ', היעד לשנה הראשונה הוא גיוס של כימאי אחד ליחידה כשהמטרה הסופית היא איוש של 3 תקנים בכל יחידה. "אין ספק שמדובר באבן דרך עבור מערך הכבאות אשר עובר מאז תחילת הרפורמה תהליכי צמיחה והתמקצעות וצעד מבורך לשיפור יכולות הטיפול והתגובה של הכבאות וההצלה בחומרים המסוכנים", אומרת מוסקוביץ'  

במסגרת ההערכות הכוללת למהלך, הסתיים גם לאחרונה קורס מדריכי ניטור בבית הספר לכבאות אשר הכשיר צוותי הדרכה מחוזיים לסייע בהטמעה ובהדרכה של התחום החדש בקרב לוחמי האש בתחנות וביחידות החומ"ס המחוזיות.  שינויים נוספים כוללים גם מינוי של קציני ניטור והערכת סיכונים מחוזיים, מינוי ראש ענף הערכת סיכונים ארצי בנציבות כבאות והצלה והקמת מרכז הדרכה לחומרים מסוכנים בבית הספר הארצי לכבאות והצלה אשר ידריך את כלל הגופים בארץ הקשורים לטיפול בחומרים מסוכנים, לרבות משטרת ישראל, מד"א והרשויות המקומיות.
 

>> למכרז אחראי ניטור ביחידות החומ"ס ביישובים: אילת, באר שבע, אשדוד, ירושלים, פתח תקווה, הרצליה, תל אביב, חדרה, חיפה, כרמיאל, איילון ועפולה

שלח לחבר
שלח לחבר
  • facebook
  • YouTube
  • RSS
  • Email
www.102.gov.il